Keikewabic
Pierwszymi malamutami, które zawitały do naszego życia, by wywrzeć ogromne piętno i pozostać w nim na zawsze były dwa psy – Dex i BISS BIS IntCh TOGIAK Sausimayok. To one wprowadziły nas w tajniki świata malamuciego, nauczyły jak żyć z tymi wspaniałymi psami, doceniać ich niezależność, siłę woli i ogromne serce do pracy. To one wprowadziły nas do świata wystaw i sportów zaprzęgowych, zaszczepiły chęć hodowania tych wspaniałych psów. A jak hodowla to i musiała pojawić się założycielka – matka. W 2005 roku w naszym domu zamieszkała mała, puchata, rozbawiona mahoniowo-ruda kulka – Gina – CH FANTASMAGORIA Kotzebues Kringmerk, przepiękna malamutka, pełnej krwi Keikewabic. Przyleciała do nas z dalekiego Izraela od Asafa Lotana, gdzie w doskonałej kondycji i zdrowiu dożyli 13 lat jej rodzice – ACE i NIKITTA. Gina jest typową suką Keikewabic – o doskonałym temperamencie, wybitnym ruchu, nienagannym zdrowiu. Jest założycielką naszej hodowli, matką, babką i prababką wszystkich przez nas wyhodowanych psów. W każdym z nich możemy znaleźć jej melancholijne, pełne miłości i oddania oczy, doskonały temperament, bezgranicznie i bezwarunkowo oddanych człowiekowi czworonożnych przyjaciół!
Te wszystkie cechy nie są dziełem przypadku; to lata ciężkiej pracy hodowlanej, umiejętnej i mądrej selekcji . W hołdzie dla Maureen Andersen, założycielki i hodowczyni Keikewabic’s Alaskan malamute postanowiliśmy przybliżyć jej osobę oraz tylko w niewielkim stopniu pokazać sposób hodowania – ale co najważniejsze – jej myśl hodowlaną i to, co było w nim najważniejsze: zdrowie, temperament i eksterier malamuta.
Gizela i Artur Makarewicz Illa Kuvianartok Kennel
KEIKEWABIK KENNEL SINCE 1973 MAUREEN ANDERSEN
On jest twoim przyjacielem, partnerem, obrońcą, twój Pies. Jesteś jego życiem, miłością, przewodnikiem. On będzie twój, wierny i prawdomówny, do ostatniego bicia Jego serca. Zawdzięczasz mu bycie godnym takiego poświęcenia.
Hodowla Keikewabic została założona w połowie lat siedemdziesiątych z nadzieją na zachowanie unikalnych cech tej wspaniałej rasy jaką jest Alaskan Malamute! Keikewabic Alaskan Malamute to świadectwo radości i przyjemności współistnienia człowieka i psa, niestrudzonej pracowitości oraz zdolności malamutów jako psów zaprzęgowych, pracujących z pasją zarówno w uprzęży, na ringach obedience jak i w ringu wystawowym, ale Keikewabic Alaskan Malamute to przede członkowie naszej rodziny, nasze psy domowe.
Wyhodowaliśmy ponad 100 kanadyjskich championów, Multi Best in Show, Specialty Winners, Zwycięzcę Świata, Interchampiony, Championy Australii, Hiszpanii, Cypru, Afryki, Izraela, Finlandii, Danii, Portugalii, Meksyku, Rosji i Ameryki, nie wspominając o licznych tytułach pracy osiągniętych podczas tych wszystkich lat hodowli! Możemy również poszczycić się wyhodowaniem i będąc jednocześnie właścicielami Najlepszych Reproduktorów i Suk Hodowlanych AMCC. Jesteśmy również czterokrotnymi laureatami Pedigree Top Breeder of the Year! Psy przez nas wyhodowane i będące naszą własnością zostały pierwszymi Championami Cypru w rasie Alaskan malamute - Ace i Nikitta ( rodzice naszej Giny – FANTASMAGORIA Ktzebues Kringmerk – przyp. tłumacza.)
Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych psów i ich osiągnięć ! W przeszłości i obecnie priorytetem naszym jest hodowla psów zdrowych, stabilnych psychicznie, oddanych pracy! Czy to psy do towarzystwa, pracujące w zaprzęgu - Keikewabic ‘i są znane na całym świecie jako
"Psy o doskonałym ruchu, fantastycznym temperamencie i osobowości, długowieczne "
Maureen Andersen
- Kiedy kupiłaś swojego pierwszego malamuta? Czy wówczas już myślałaś o wystawach i hodowli?
M.A.: Kiedy w roku 1973 moja młodsza córka rozpoczęła naukę w szkole mój mąż powiedział, że zawsze marzył i chciałby mieć Alaskan Malamute. Rozpoczęliśmy poszukiwania i natrafiliśmy na suczkę Keikewabic's Nanook w St.Pierre Mb. Nie myśleliśmy wówczas o hodowli.
- Jak nazywają się psy – założyciele Twojej hodowli i skąd pochodziły?
M.A.: Kilka miesięcy później podczas Wpg ( Weight pulling) spostrzegliśmy na zdjęciu „najpiekniejszą z miotu” suczkę. Brusky’s Amik of Northor ( typowy inbred na linię Boru) przyjechała z nami do domu jako towarzyszka dla Nanook. Jej hodowca ocenił Nanook jako zdrową, doskonale poruszającą się sukę, pomijając brak znaczeń na głowie i szyi. Opowiedział nam o przepięknym malamucie sprowadzonym do St. John’s Boy School w Selkirk, Mb. W kilka lat później pojechaliśmy tam z naszą Nanook i pokryliśmy ją tym psem – Bergstorm’s Nordling Thor. Był on synem Ch. T’Domar’s Juneau i w ¾ krwi T’Domar i ¼ Northwind, wyhodowanym przez Ann Bergstrom z Chicago, którego później właścielką była Ann Norris Kimiska Kennels. Z tego właśnie skojarzenia w marcu 1975 r. przyszedł na świat nasz pierwszy Champion – Ch. Keikewabic’s Bandit, którego oczywiście zostawiliśmy w naszej hodowli oraz jego brat, będący naszą współwłasnością - Keikewabic’s Chinook oraz ich siostra Keikewabic’s Nikkina, mieszkająca z Tom i Terry Delaney – TNT Kennels of Sioux Lookout, Ont. Dalaney’owie posiadali dużego, postawnego psa – Storm Kloud’s & Boru - o imieniu Tarneq, którego w późniejszym czasie skojarzyli z Nikkiną. Ich córka z tego skojarzenia – Tarneq’s Kiche – pokryta naszym Ch. Keikewabi’s P’Tis N’Ours, CAM,TT dała nam wspaniałego syna Ch. Keikewabic’s Locomotion Sinner,TT – ojca Ch. Keikewabic’s Scarlett O’Hara, TT.
Przystąpiliśmy do Klubu Malamuta, spotkaliśmy na naszej drodze Mary Ann Breen ( Rosenbloom) – Tuglu Kennels i kupiliśmy Brusky’s Amik of Northor. Podczas naszej drugiej kadencji w Klubie spotkaliśmy 5-cio miesięcznego psa, wyhodowanego przez Nancy Windover z Claremont, Ont. – Ch. Skagway’s Jack the Bear ; był to rok 1974. Był to pies ze skojarzenia Oak (Northwind) ojciec – i wnuczki T’Domar Juneau. Został skojarzony z Brusky’s Amik of Northor i z tego połączenia przyszły na świat siostry Keikewabic’s Tikki, Keikewabic’s Neetooka oraz Ch. Keikewabic’s Gris Loup of Tuglu, ROM.
Keikewabic’s Tikki dała nam dwa mioty. Z jej pierwszego miotu z Ch. Keiekewabic’s Chinook (Thor & Nanook) pochodzi Keikewabic’s Noonah, która skojarzona później z bratem Chinooka - Ch. Keikewabic’s Bandit – urodziła nam doskonałego Am.Can.Ch. Keikewabic’s P’Tis N’ours. To był mój najlepszy i najwspanialszy pies, jakiego wyhodowałam! Stał się równocześnie 2# malamutem w Kanadzie tych czasów, jednym z najważniejszych i najlepszych z moich reproduktorów, Top Reproduktorem Kanadyjskim! Pozostawił po sobie przeszło 40 Championów. W 2 miotach po nim urodziło się po 5 championów w każdym!
Kolejne skojarzenie to Neetooka & Ch. Locomotion Keikewabic’s Sinner, TT ( N’Ours & Tarneq Kic ), które dało nam pierwszą o rudym (czerwonym) umaszczeniu malamutkęCh. Keikewabic’s Scarlett O’Hara, TT!
Ojcem drugiego miotu Keikewabic’s Tikki był Ch. Northor’s Beowulf, należący do Joan Hodgson z Malnorska Kennel w Mb. Ze strony ojca reprezentował linię Tote-Um natomiast od strony matki był miotowym rodzeństwem z naszym Brusky’s Amik of Northor. Suczka z tego skojarzenia Keikewabic’s Shaglu pojechała do Iowa – umowa. W późniejszym czasie została pokryta psem Eileen Kinnas’s – Gycon King of the Cosmos – który był rodzeństwem miotowym Ch. Sugarbush of Alaska. Nasze szczenię z tego skojarzenia osiągnęło wiele sukcesów i jest znane jako Int.Ch., Can.Ch. Keikewabic’s Zeppelin. Trzecia siostra ze skojarzenia Bear & Amik to należąca do Mary Ann Breen – Ch. Keikewabic’s Gris Loup of Tuglu, ROM została pokryta jej psem Ch. Anrol’s Kanuyak Barak ( Oak’s {Northwind} & Boru ). Szczenię z tego skojarzenia przyjechało do nas – Tuglu’s Babiche.
W roku 1978 Nancy Windover ( Skagway Knls.) przeniosła się do naszego domu ze swoją hodowlą ( kilka psów) oraz miotem szczeniąt. Została z nami kilka miesięcy do kolejnej przeprowadzki. W tym czasie użyłam do hodowli jej psa Ch. Skagway’s Yukon Traveller( Inuit & Tote-Um ) z Tuglu’s Babiche. Suczka z tego skojarzenia – Keikewabic’s Shebandowan, CAM została nam użyczona do hodowli i pokryta Int.Ch., Can.Ch. Keikewabic’s Zeppelin. Wynikiem tego mariażu był
BIS Am.Can.Ch. Keikewabic’s Nitchee, TT. Nitchee został skojarzony następnie z Ch. Keikewabic’s Stopover – półsiostrą; to krewniacze skojarzenie dało nam Ch. Keikewabic’s Tikki Taboo, CD,TT CAM. I tak stworzyłam dwie linie, które nazwałam moimi liniami N’Ours i Nitchee; z wyjątkiem kilku outcrossowych skojarzeń bazowałam generalnie na w ten sposób osiągniętym materiale genetycznym.
- Miałaś Mentora? Jeśli tak, kto to był i jaki wpływ wywarł na Ciebie?
M.A.: Mary Ann Breen ( Rosenbloom) – Tuglu Kennels w Winnipeg. Była ona przewodniczącą Klubu Malamuta w czasie, gdy zaczynaliśmy. Była wielbicielką Dr. Ken Bournes’a – Boru Kennels i zagorzałą zwolenniczką i ambasadorem hodowli wsobnej i na linię (inbreeding/linebreeding). Jej wiedza zdecydowanie wywarła na mnie ogromny wpływ.
- Opisz proszę swoje przekonania/opinię dotyczące trzech genetycznych, zasadniczych praktyk hodowlanych: outcrossing, Line breeding oraz inbreeding.
M.A.: Metodę hodowli out crossowej stosuję tylko wówczas, gdy czuję, że muszę coś poprawić lub uzupełnić. Jest to swojego rodzaju hazard; oczywiście w przeważającej części uzależniony od pochodzenia danego psa. Bardziej komfortowo i bezpiecznie czuję się w hodowli na linię, gdzie mogę przewidzieć efekt i typ, jaki w wyniku tego rodzaju hodowli mogę otrzymać. Jest to moja ulubiona metoda hodowlana. Większość moich psów to efekt silnej hodowli na linię. Hodowlę wsobną stosowałam tylko kilkukrotnie, ograniczając się tylko do moich linii założycielskich (N’Ours i Nitchee). Uważam, że jest to metoda, która wnosi do hodowli zarówno dobre jak i złe cechy. W rodowodach Keikewabic’ów znajdziecie kilka suk w ten sposób zinbredowanych.
- Jaki jest kluczowy wyznacznik podczas doboru przez Ciebie psa i suki do konkretnego skojarzenia?
M.A.: Doskonała, solidna budowa ciała i doskonała psychika u obu – psa i suki. Temperament i zdrowie to podstawa! Zasadniczo, jeśli dostrzegam u jednego słabsze strony w określonej dziedzinie dobieram partnera tak, aby dokładnie w tym obszarze cech był lepszy i silniejszy, celem zrekompensowania ewentualnych niedoskonałości. Wszystko to biorę razem pod uwagę aby uzyskać jak najlepsze szczenięta, spójność pokroju i rodowodu. Staram się pamiętać o tym, żeby nie wprowadzać coś nowego kosztem dobrych cech, które już osiągnęłam. Ideałem byłoby aby pies i suka były równie dobre we wszystkich cechach i obszarach ważnych dla hodowcy i rekompensowały nawzajem swoje słabości.
- Wymień proszę kilka ze swoich psów, których byłaś właścicielem lub innych, które miały wpływ na rozwój rasy.
M.A.:
- Ø Am. Can. Ch. Keikewabic’sP’Tis N’
- Ø BIS AM. Can. Ch. Keikewabic’s Nitchee, TT
- Ø Ch. Keikewabic’s Scarlett O’Hara, TT ( wnuczka N’Ours’)
- Ø Ch. Keikewabic’s Kikki Taboo, CD, TT, CAM ( córka Nitchee)
Wszystkie te psy wielokrotnie powtarzają się w rodowodach - czasem nawet do 20 razy – są przodkami założycieli wielu hodowli na całym świecie.
- Jak myślisz, czy rasa zmieniła się od chwili, kiedy zaczynałas z malamutami?
M.A.: Dzisiejsze malamute są bardziej jednolite w typie, niż w czasach, kiedy zaczynałam. Jest równiej mniej psów agresywnych. Możemy również zauważyć więcej malamutów o bujnej szacie.
- Czy masz jakieś obawy co do dzisiejszych tendencji w rasie ?
M.A.: W świetle niektórych najnowszych badań na temat rasy; nie można pomóc w niektórych wypadkach, martwię się problemami zdrowotnymi. Trzeba być bardzo ostrożnym i uważnym.
- Gdybyś miała dać wskazówki początkującym hodowcom, jakie by one były?
M.A.: Zakładając, że mają już parę malamutów, moja rada to: dokonuj selekcji przyszłych właścicieli szczeniąt bardzo ostrożnie! Upewnij się, że masz poważnie zainteresowanych twoim miotem, że mają wiedzę na temat rasy, jej potrzeb i wymagań, upewnij się, że są świadomi, że malamuty uwielbiają włóczyć się, kopać dziury, etc. I że są przygotowani na wzięcie odpowiedzialności za swojego malamuta. Uświadom im, że szczenię malamuta wymaga ogromnego nakładu pracy i zajmuje mnóstwo czasu… wymaga aktywnie i dobrze spędzonego z nimi czasu. Utrzymanie całego miotu może być bardzo kosztowne i zazwyczaj jest. Bądź przygotowany na przyjęcie z powrotem szczenięcia lub znalezienie alternatywnego rozwiązania dla niego.
- Z perspektywy czasu, gdybyś mogła się cofnąć w czasie, co, i czy w ogóle zmieniłabyś cokolwiek w swoim programie hodowlanym?
M.A.: Jest kilka psów, którym nie powinnam pozwolić odejść… powinny zostać u mnie… nigdy nie mogłam użyć ich już w mojej hodowli… ponadto… trzy psy –reproduktory, których nigdy nie użyłam; jednym był syn T’Dotmar Juneau, inny to czystej krwi Kotzebue, którego nie wykorzystałam w mojej hodowli, gdy miałam taką szansę… w ostatnich latach pies od Jeremy and Vicky Browns, który odszedł niespodziewanie. Mam nadzieję, że wszystko dobrze poukładałam w swoim programie…
Tłumaczenie, opracowanie, przypisy
© Gizela Anna Makarewicz Illa Kuvianartok Kennel
Źródła:
- Keikewabic’s Kennel – Maureen Andersen
- Little Track
- Tundra Alaskan Malamute
- Prywatne zbiory Illa Kuvianartok Kennel
Keikewabic’s Alaskan Malamute na świecie
"Amber" – suka Ch. Keikewabic's Agassiz of Tundra, CAM, TT, CGC, WTD, WPD (Ch Keikewabic’s Inook x Ch Keikewabic Sledgerunner Tundra, CAM) Jennifer & Edmund Remazki, Spiritrun Kennels, Honey Harbour, ON
|
|
"Chick" – suka Can / Isr Ch. Keikewabic's Tundra Rainsong
March 28/96 - Dec. 20/06
|
|
"Rusty" – pies
|
|
"Tuisku" – pies
|
|
"Sitka" - suka
|
|
"Parry" - pies
|
|
"Tara" - suka Amsterdam Winner 2010, Brussels Winner 2010
|
|
" Kody " - pies
|
|
"Monte" - pies
|
|
"Ace" – pies
|
|
"Nikkita" – suka
|
|
"Gina" – suka
Gina jest założycielką naszej hodowli a jej doskonałe potomstwo dało początek nowym hodowlom w Polsce I za granicą. Jest matką wielu Championów i Interchampionów; w Stanach Zjednoczonych otrzymałaby tytuł ROM. |